0 Komentarzy

Tagi dieta barwniki konserwanty zagęstniki produkty ekologiczne substancje E

Dieta: „E” w produktach żywnościowych

Niestety tym razem nie będzie o witaminach. Substancje oznaczone symbolem E i trzy- lub czterocyfrowym numerem to najczęściej barwniki, konserwanty i zagęstniki. Ich zadaniem jest poprawa smaku i konsystencji żywności. W obiegu jest ponad 14 tysięcy takich składników, a każdy z nas spożywa ich przeciętnie 2 kg rocznie.

Na szczęście nie wszystkie z tych substancji to szkodliwa chemia, wiele z nich to substancje naturalne lub nawet korzystne dla zdrowia – mogą to być składniki mineralne (magnez, wapń, cynk, czy potas) lub witaminy (np. E300 to kwas askorbinowy, witamina C). Wszystkie te dodatki można podzielić na naturalne, syntetyczne oraz syntetyczne identyczne z naturalnymi. Ich stosowanie reguluje dyrektywa Unii Europejskiej, a wszystkie znaleźć można na liście prowadzonej przez Komitet Naukowy Technologii Żywności Unii Europejskiej – obecność na liście danej substancji oznacza mniej więcej tyle, że jej prawidłowe użycie nie wywołuje szkodliwości. Natomiast w Polsce Minister Zdrowia  określa maksymalną dopuszczalną dawkę substancji E (w miligramach) na kilogram wyrobu. Syntetyczne E przedłużają przydatność do spożycia produktów i zwiększają też bezpieczeństwo, ale sporo do myślenia daje fakt, że nie znajdziecie ich w certyfikowanych produktach ekologicznych.

Do tego dochodzi kwestia ich kumulacji w organizmie – jednokrotne spożycie nie musi odbić się na zdrowiu, ale regularne – już może, a ryzyko szkodliwości zwiększa dodatkowa obróbka produktu (np. termiczna). Dlatego, mimo dopuszczenia od obrotu, pewnej grupy tych substancji warto unikać. Należą do nich:

- acesulfam K – E 950
- aspartam – E 951
- azotyny (potasu E 249 i sodu E 250) i azotany (sodu E 251 i potasu E 252)
- BHA i BHT – (E 320, E 321)
- bromek potasu
- glutaminian sodu – E 621
- siarczyny – E 220
- sztuczne barwniki – E 100 – 199
- tartrazyna – E 102
- substancje konserwujące – grupa E 200 – 299

Autor: Uriko
gość

gość | | Zgłoś

autor: gość
bzdura na resorach
A konkretnie co?


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja