17 Komentarzy

Tagi genodieta skuteczność genodiety dieta DNA Klaudia Wiśniewska BeautymeD Krzysztof Miracki odchudzanie SlimmeD diety

Genodieta – krok milowy w świecie dietetyki? Wywiad z Klaudią Wiśniewską

Jest bardzo kosztowna, czasochłonna, ale czy skuteczna? Świat dietetyki podbijają ostatnio programy żywieniowe oparte na kodzie genetycznym. Czym wyróżnia się genodieta? Jak przebiega jej przygotowanie i na ile wiarygodne są testy genetyczne będące podstawą opracowania zaleceń dietetycznych? Na pytania redakcji Snobka.pl odpowiada Klaudia Wiśniewska, dyplomowany dietetyk z Kliniki SlimmeD.

Czym genodieta różni się od innych popularnych diet? Czy rzeczywiście można traktować ją jako dietę spersonalizowaną, bo dopasowaną do profilu dietetycznego pacjenta?

Genodieta jest to dieta indywidualnie dostosowana do profilu genetycznego danej osoby.  Na podstawie wykonanego testu określany zostaje zestaw genów, na bazie którego opracowywane są dokładne zalecenia i wskazówki dietetyczne. Oczywiście istnieją uniwersalne zalecenia, które sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku większości społeczeństwa, jednakże część z nich jest wyjątkowa i unikatowa właśnie dla tej osoby, której materiał podległ analizie. Na podstawie identyfikacji różnych wariantów kodu genetycznego dowiadujemy się, jakich składników w żywności powinniśmy unikać, a na jakie zwrócić szczególną uwagę i spożywać w zwiększonej ilości. Dzięki temu doświadczony specjalista jest w stanie ułożyć ściśle spersonalizowaną i optymalnie skomponowaną dietę.

Genodieta w odróżnieniu od innych diet nie opiera się tylko i wyłącznie na zaleceniach populacyjnych (ogólnych), ale jest ściśle dostosowana do profilu genetycznego danej osoby. W większości przypadków zdecydowanie bardziej ułatwia to podjęcie odpowiedniego postępowania dietetycznego i szybciej może przynieść oczekiwane rezultaty bądź też uchronić przed wystąpieniem wielu chorób, na które potencjalnie moglibyśmy być narażeni. Ponadto dieta opiera się na zaleceniach, które mają silne podstawy naukowe i poparte są licznymi badaniami, nie tylko na poziomie populacyjnym, ale także na poziomie molekularnym, co stanowi na pewno jej duży atut.

Jak przebiega przygotowanie genodiety?

Na podstawie pobranego materiału genetycznego analizowane są różne warianty genów, które skorelowane są z określonymi funkcjami, jakie zachodzą w naszym organizmie. Są to między innymi: metabolizm tłuszczów i węglowodanów, kwasu foliowego i witaminy D, zdolność do neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Dzięki takim wielu przydatnym informacjom przygotowywane są zalecenia dotyczące dokładnej ilości tłuszczów i węglowodanów, jakie należy spożywać, zwiększenia w diecie niektórych witamin i składników mineralnych, unikania poszczególnych produktów.

Na podstawie tych zaleceń, dokładnych pomiarów antropometrycznych, analizy składu ciała i wywiadu żywieniowo-zdrowotnego przeszkolony odpowiednio specjalista dobiera właściwą energetyczność diety oraz wybiera poszczególne produkty, które powinny się znaleźć w codziennym menu, a których należy unikać.

Podstawą całego programu są więc testy dietetyczne. Jednak pacjenci mogą zdecydować się na Genodiet Slim lub Genodiet Completo. Czym różnią się te dwa badania? Czy wykonanie prostszego, tańszego testu nie sprawi, że dieta przygotowana przez dietetyka będzie mniej skuteczna?

Na podstawie Genodiet Slim identyfikujemy przede wszystkim typ metaboliczny danej osoby. Dowiadujemy się, czy nasz organizm lepiej sobie radzi z metabolizmem tłuszczów czy węglowodanów i który z tych składników powinniśmy spożywać w zwiększonej ilości, aby uzyskać pożądane efekty, np. redukcję masy ciała. Paradoksalnie może się okazać, że stosowana dotychczas tradycyjna dieta zawierająca głównie węglowodany była nieskuteczna, bo nasz organizm nie radzi sobie z metabolizowaniem tego makroskładnika, a efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów uzyskamy dopiero po zastosowaniu diety o zwiększonej zawartości tłuszczu.

Genodiet Completo jest testem bardziej rozbudowanym, składa się z trzech modułów: Slim, Health i Sensor. Wykonanie tego testu dostarczy nam informacji nie tylko dotyczącej metabolizmu tłuszczów i węglowodanów, ale także pozwoli na uzyskanie wiedzy dotyczącej naszych predyspozycji do nadwrażliwości na poszczególne składniki, takie jak sól, kofeinę, laktozę i gluten, co sprawia, że możemy określić, czy istnieje u nas zwiększone ryzyko zapadalności na takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, celiakia, nietolerancja laktozy i alergie. Ponadto możemy się dowiedzieć, jaka jest zdolność naszego organizmu do oczyszczania ze zbędnych produktów przemiany materii oraz neutralizowania wolnych rodników, jaki jest metabolizm witaminy D i kwasu foliowego, czy mamy predyspozycje do wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, osteoporozy.

Samo pobranie materiału genetycznego w przypadku obu testów, a także cała procedura, wygląda tak samo. Dieta ułożona na podstawie zaleceń po wykonaniu testu Genodiet Slim, nie będzie mniej skuteczna w kontekście redukcji masy ciała, jeśli pacjent będzie przestrzegał wszystkich zaleceń i stosował przygotowaną specjalnie dla niego dietę. Genodiet Completo dostarcza nam natomiast jeszcze innych, dodatkowych informacji dotyczących nadwrażliwości pokarmowych czy też zwiększonego ryzyka wystąpienia niektórych chorób, co można wykorzystać komponując odpowiedni jadłospis, a przede wszystkim pozwala na bardziej holistyczne podejście do pacjenta.

Na ile takie testy są wiarygodne? Jaka jest pewność, że przy kolejnych testach wyniki będą takie same?

Testy cechują się wysoką wiarygodnością i czułością. Materiał do badania zawsze pobierany jest z nabłonka pochodzącego z obu policzków, co zdecydowanie zwiększa wiarygodność wykonanego testu, ponieważ osoba dokonująca analizy może porównać do siebie wyniki pochodzące z materiału genetycznego z dwóch różnych patyczków wymazowych. Zestaw genów, który posiadamy, jest niezmienny, dlatego badanie wykonuje się jedno na całe życie, zmieniając nieco i dostosowując zalecenia do stanu zdrowia i wieku.

Cena testu Genodiet Completo, czyli wydającego się bardziej wiarygodnym, wynosi ponad 3 tys. złotych. Z jakiego powodu jest on tak drogi?

Wysoka cena testu wynika z wielu czynników (cennik znajdziecie TUTAJ). Ważna jest ilość badanych genów – Genodiet Completo nie bada jednego czy dwóch genów, a kilka genów w różnych wariantach. Badania przeprowadzane są w specjalistycznym ośrodku za granicą przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. Ponadto należy pamiętać, że badania genetyczne są niezwykle pracochłonne i czasochłonne i wymagają specjalistycznej i czasami bardzo drogiej aparatury i odczynników.

Za pomocą testów ustalić można wrodzone nietolerancje na pewne składniki pokarmowe. Niestety pewne alergie pojawiają się po latach. Czy takie badanie pokaże, że owszem – kilka lat temu nic nam nie szkodziło, ale dziś nie możemy np. spożywać pszenicy?

Wykrycie poszczególnych zmian w konkretnych genach daje nam informacje o predyspozycji do wystąpienia określonego rodzaju choroby. W związku z tym, jeśli w porę ograniczymy bądź też wyeliminujemy poszczególne składniki żywności z naszego codziennego jadłospisu, które potencjalnie nam szkodzą, to możemy zapobiec wystąpieniu konkretnej choroby, zredukować lub wyeliminować jej objawy.

Jeśli okaże się, że mamy wysoką genetyczną predyspozycję do wystąpienia celiakii, a typowych manifestacji tej choroby nie obserwujemy u siebie, to należy szczególnie zwrócić uwagę na objawy niespecyficzne i wdrożyć specjalny plan leczenia żywieniowego polegający na częściowej (aby zbytnio nie obciążać układu immunologicznego) lub całkowitej eliminacji glutenu (nie tylko pszenicy) z diety.

Wydawać by się mogło, że na skuteczność diety wpływają także miejsce zamieszkania czy tryb życia. Czy dietetyk przygotowujący program diety bierze pod uwagę również takie czynniki czy może bierze pod uwagę wyłącznie wyniki testów?

Przed przystąpieniem do pobrania materiału diagnostycznego każdy doświadczony specjalista powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad żywieniowo-zdrowotny, w którym pojawiają się pytania nie tylko dotyczące dotychczasowego sposobu żywienia i nawyków żywieniowych, ale także zwyczajowej aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, stanu zdrowia, przyjmowanych leków i suplementów. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji oraz otrzymanej analizy jest w stanie ułożyć indywidualnie dostosowaną dietę – nie tylko do profilu genetycznego danej osoby, ale także do jej stylu życia.

Program odżywiania stworzony na podstawie profilu dietetycznego pacjenta nie ogranicza się do jadłospisu. Co jeszcze wchodzi w zakres porad udzielanych pacjentom decydującym się na genodietę?

Analiza DNA dostarcza nam informacji dotyczącej nie tylko ilości poszczególnych składników odżywczych, jakie powinniśmy spożywać, ale także pozwoli na dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej – takiej, do której mamy predyspozycje genetyczne. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jaki rodzaj aktywności fizycznej może wpłynąć korzystniej na nasze zdrowie i skutkować większą redukcją masy ciała niż dotychczas.

Jak prezentuje się skuteczność genodiety? Czy można ją potraktować jako ostateczne rozwiązanie dla kogoś, kto np. przez 20 lat odchudzał się bez efektów?

Skuteczność diety przede wszystkim zależy od odpowiedniej motywacji pacjenta. Jeśli przestrzegamy zaleceń otrzymanych od dietetyka, zwiększamy aktywność fizyczną oraz skrupulatnie realizujemy specjalnie przygotowany dla nas plan żywieniowy, możemy spodziewać się utraty zbędnych kilogramów. Osiągnięcie pożądanej masy ciała przyspieszyć i ułatwić może połączenie indywidualnie dobranego programu dietetycznego z odpowiednio przygotowanym planem zabiegowym. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się kilku dodatkowych centymetrów w pasie, ale także ujędrnimy i poprawimy jakość skóry, która często traci swoją elastyczność w trakcie redukcji masy ciała.

Wykonując test, przede wszystkim oszczędzamy swój czas, który prawdopodobnie poświęcilibyśmy na szukanie odpowiedniej dla nas diety i właściwych rozwiązań. Dzięki informacji dotyczącej tego, który ze składników lepiej metabolizuje nasz organizm – czy są to węglowodany czy są to tłuszcze – wiemy, który z tych makroskładników powinien przeważać w diecie, aby udało się zrzucić zbędne kilogramy. Może być to rewolucja dietetyczna dla osoby, która odchudzała się od lat bez żadnych efektów.

Dziękujemy za rozmowę.

Materiał przygotowany przy udziale dietetyk Klaudii Wiśniewskiej z Kliniki SlimmeD i dr Krzysztofa Mirackiego z Kliniki BeautymeD.

Autor: Margaret
~~geno

~~geno | | Zgłoś

Terefere, kolejna reklama, a wcale nie wiarygodne wyniki.
Przeciez nie jest znany genotyp czlowieka ani tez jego podatnosc na rozmaite produkty! banialuki!

Miła

Miła | | Zgłoś

Nowa rozwijająca się dziedzina w nauce. W genach zapisane jest wszystko. Po co męczyć pacjenta stosując różne diety metodą prób i błędów, które mogą nie dawać pożądanych rezultatów. Analiza genetyczna pozwoli dobrać konkretną, indywidualną dietę dla pacjenta.

gościara

gościara | | Zgłoś

No na pewno... Badanie kilku (!) genów odpowiedzią na to co jeść, a czego nie ;) Z tego co wiem nasz metabolizm nie jest jeszcze na tyle dogłębnie zbadany by na podstawie tak okrojonych informacji wysuwać tak szerokie wnioski. Wiele predyspozycji jest kodowanych wielogenowo więc zakładam, że trzeba by zbadać dziesiątki jak nie setki genów odpowiedzialnych za trawienie różnych składowych naszego jedzenia, a do tego jeszcze wpływają one na siebie wzajemnie. Jakby tego było mało dochodzi wpływ środowiska i trybu życia. Wszystko brzmi pięknie i może za X lat faktycznie będzie to rewolucja w dietetyce, ale mam wrażenie, że póki co to głównie piękny marketing.

xxona

xxona | | Zgłoś

To że gen jest obecny w naszym genomie nie znaczy jeszcze, że jest funkcjonalny. Nie słyszałam o markerach odpowiadających za "sposób odżywiania". Kto wie, może opracowali taki test genetyczny, jednakże brzmi to słabo. Może jakiś link do opracowania naukowego? Patentu? Muszą popracować nad marketingiem, bo jest mało wiarygodny.

Gość675

Gość675 | | Zgłoś

Ja tam całe życie jestem chuda, a jestem już 50+. Po prostu się nie przejadam. 1500 do 1800 kcal dziennie i nie ma problemu.

gość

gość | | Zgłoś

Ja zrobilam ten test i pokazalo mi prawde odnosnie wit.D bo cierpie na dosc pokazny niedobor..:-( i z weglowodanami mam na bakier :-(

gość

gość | | Zgłoś

Pewnie wszystkim, co chcą schudnąć zalecają mniej więcej to samo, może z jakimiś kosmetycznym różnicami w stylu "tobie bardziej służy kalafior, a tobie brokuły". Za to cena...

gość

gość | | Zgłoś

Widać, że nie czytaliście całego tekstu i nie rozumiecie komentatorzy z koziej wólki

gościara

gościara | | Zgłoś

autor: gość
Widać, że nie czytaliście całego tekstu i nie rozumiecie komentatorzy z koziej wólki
Czytałam i rozumiem bardzo dobrze. Zajmuję się tą tematyką zawodowo :)

sceptyk

sceptyk | | Zgłoś

Byle zarobić, nieważne czy działa ale jak się rzuci hasło geny dieta kuchnia molekularna to ludzie całą kasę na taki bajer wydadzą.

slawek

slawek | | Zgłoś

Z tak kompetentną osobą jak p.Klaudia spotkałem się po raz pierwszy,wyrazy uznania!!!

sawa

sawa | | Zgłoś

ciekawy artykuł. Taka młoda Pani dietetyk, a jaka mądra.

margotka2

margotka2 | | Zgłoś

~~geno chyba masz racje, kolejna reklama. cena 3500zł to kosmos! i nigdzie nie moge znalezc ile markerow genetycznych robia. Ktos wie? znalazlam ze w VitaGenum.pl za 500zł mozna zrobic 5 markerow na otylosc ale tez nie wiadomo jakie

expartner.info

expartner.info | | Zgłoś

Sprawdź co piszą o tobie w necie, może jesteś królem / królową internetów^^ na www.expartner.info

Kasia703

Kasia703 | | Zgłoś

Ja zakupiłam w Df Medica complet za 3000zł to jest skserowane badziewie. Wszystko jest tak napisane by pasowało pod każdego. Żałuję tych pieniędzy. Dziwnym trafem tutaj są pozytywne opinie. Powiem tak. Do kumputera by napisać opinie nie siada Klietn zadowolony i ją napisze, siada tylko taki jak ja niezadowolony, oszukany i naciągnięty na 3000zł.

lunnna

lunnna | | Zgłoś

Ja zakupiłam w Df Medica complet za 3000zł to jest skserowane badziewie. Wszystko jest tak napisane by pasowało pod każdego. Żałuję tych pieniędzy. Dziwnym trafem tutaj są pozytywne opinie. Powiem tak. Do kumputera by napisać opinie nie siada Klietn zadowolony i ją napisze, siada tylko taki jak ja niezadowolony, oszukany i naciągnięty na 3000zł.

Mauri

Mauri | | Zgłoś

Naprawdę jestem pod wrażeniem tego ile z genów można wyczytać. O genodiecie jeszcze nie słyszałem ale naprawdę spodobał mi się ten temat. Poszukałem na innych stronach i znalazłem identyczne badanie na zdrowegeny.pl o 1000 zł tańsze. Kiedyś już wykonałem badania genetyczne ale na ryzyko zachorowania na nowotwór. Teraz jest to kolejne badanie,które mam zamiar zrobić :)

mamuśka

mamuśka | | Zgłoś

Ekstra! Jak mam się dowiedzieć które produkty lepiej przyswajam i które sa dla mnie zakazane pod względem ryzyka wystąpienia ciężkich chorób jestem jak najbardziej na tak. Z tego co widziałam to badanie jest na zdrowegeny w promocyjnej cenie i na pewno je wykonam dla siebie i mojej córeczki. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja