2 Komentarze

Tagi historia lakieru do włosów lakier do włosów modne fryzury Chase Products Helene Curtis Industries

Historia lakieru do włosów. Takie fryzury utrwalał w minionych dekadach

Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od walki z insektami. Początek dzisiejszemu lakierowi do włosów dało stworzenie puszki z aerozolem. Opracowali ją w 1943 roku pracownicy Departamentu Rolnictwa USA, którzy poszukiwali sposobu na rozpylanie pestycydów zabijających komary. Ich wynalazek najpierw służył więc ochronie przed malarią. Do sprzedaży lakieru do włosów wykorzystano go po kilku latach.

Pierwszy lakier do włosów wyprodukowała w 1948 roku firma Chase Products z Broadview w stanie Illinois. Terminu „lakier do włosów” użyła jednak dopiero w 1950 roku firma Helene Curtis Industries, wypuszczając na rynek kultowy Spray Net. Wkrótce spray stał się najszybciej sprzedającym się produktem kosmetycznym. Jego popularność trwała niemal do końca lat 60. Później, ze względu na zmieniające się kanony piękna, lakiery do włosy odnotowały znaczny spadek sprzedaży.

Przez jakiś czas lakiery były owiane złą sławą. Ich sprzedaży sprzeciwiali się ekolodzy i lekarze. W latach 70. okazało się, że w puszkach z lakierem do włosów wykorzystuje się szkodliwe dla środowiska freony. Amatorki perfekcyjnie utrwalonych fryzur przestraszyły się także stosowanego w produkcji lakierów chlorku winylu, przyczyniającego się do zachorowań na raka wątroby. O szkodliwości lakierów doniesiono już w 1964 roku, ich skład zmienił się jednak dopiero dekadę później.

Lakiery powróciły do łask w latach 80., wraz z nadejściem mody na fryzury punkowe . Odtąd cieszą się one niesłabnącą popularnością. Zamknięte są w estetycznych opakowaniach, zachwycają też o wiele przyjemniejszymi kompozycjami zapachowymi. Zobaczcie, jak lakierów do włosów używano kilkadziesiąt lat temu i jakie fryzury utrwala się nimi dzisiaj.

Zobacz też: Szminka niczym broń. Kilka faktów z jej historii, które powinnyście znać

Autor: Margaret
gość

gość | | Zgłoś

fajny artykuł. Lakier do włosów to niezbędny element mojej kosmetyczki. Chociaż nie uzywam go codziennie to nie wyobrazam sobie jakiś większych wyjść bez utrwalenia nim fryzury.

gość

gość | | Zgłoś

Hej. Fajny artykuł tylko nie do końca zgodny z faktami. Prekursorem lakieru do włosów był Antoine Cierplikowski, najsłynniejszy fryzjer na świecie.


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja