2 Komentarze

Tagi Ratowniczka Snobki sterydy leki steroidowe leczenie chorób skóry AZS atopowe zapalenie skóry łuszczyca

Ratowniczka Snobki: czy sterydy w leczeniu chorób skóry są bezpieczne?

Sterydy kojarzą się przede wszystkim z popularnymi środkami dopingującymi, tymczasem leki steroidowe (czyli dokładnie te same związki) przepisywane są jako środki przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne, także bardzo często w leczeniu chorób skórnych. Ich zaleta to bardzo szybkie działanie, wada – powikłania, które mogą powodować.

Poprzednie Zdjęcie 1/4 Następne

Jak działają sterydy?

Jak działają sterydy?

Sterydy występują naturalnie w organizmie człowieka, ich zadaniem jest regulacja przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów. Przy okazji działają skutecznie na choroby skóry, ograniczają objawy o charakterze alergicznym i związanych ze zjawiskiem autoimmunizacji (nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego i kierowanie komórek obronnych przeciw własnym tkankom), zapobiegają reakcjom anafilaktycznym i łagodzą choroby takie jak łuszczyca (więcej przeczytasz TUTAJ), toczeń rumieniowaty, czy atopowe zapalenie skóry (więcej przeczytasz TUTAJ). Niestety nie powinno się ich stosować bez ograniczeń.

gość

gość | | Zgłoś

Sterydy, np. hydrokortyzon nie nadają się do rozległego (tylko punktowo) i przewlekłego leczenia (jeśli tak się zdarzy, tylko pod kontrolą lekarza!) - hydrokortyzon powoduje ścieńczenie skóry, przez co staje się ona cienka i słaba w miejscu stosowania. Dlatego nie poleca się go na trądzik, gdyż może powodować odbawrwienia skóry, zmarszczki a nawet zanik skóry. Stosoawany na ciele może powodowac rozstępy.

gość

gość | | Zgłoś

Temat rzeka. Na pewno nie na jeden artykulik na snobce,kto ma azs i inne tego typu problemy ten wie.


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja