0 Komentarzy

Tagi Birds Eye Picture House pay-by-picture snobka w mieście foodstagramming

Snobka w mieście: pierwsza restauracja pay-by-picture

Dotychczas tzw. foodstagramming kojarzył się z modą na wykonywanie niskiej jakości zdjęć w celu pochwalenia się wizytą w restauracji. Trend ten nie przypadł do gustu restauratorom – fotografie nie oddają bowiem jakości przygotowanych potraw, a samo ich wykonywanie rozprasza innych klientów restauracji.

Firma Birds Eye specjalizująca się w sprzedaży gotowej żywności postanowiła jednak zrobić użytek z trwającej wśród internautów mody i uruchomiła sieć tymczasowych restauracji Picture House. Od połowy maja jedna z nich działa w Londynie (studio Ice Tank w dzielnicy Soho), w czerwcu Picture House pojawi się w Leeds oraz w Manchesterze.

W tymczasowej restauracji Picture House, powstałej na potrzeby kampanii reklamowej, goście mogą uregulować rachunek, robiąc zdjęcia posiłkom i publikując je na Instagramie z hashtagiem #BirdsEyeInspirations. Serwowane są w nich dwudaniowe posiłki, jednak to nie wszystko. Osoby lubujące się w foodstagrammingu mogą na miejscu skorzystać z porad fotografki Marie Marte.

Jak przyznają przedstawiciele marki, pomysł przyjął się póki co z dużym odzewem. Nigdy nie mieli jednak wątpliwości, że restauracja pay-by-picture będzie skutecznym sposobem angażowania konsumentów. Według badań Birds Eye aż 52 proc. ludzi regularnie fotografuje swoje posiłki, przy czym 11 proc. osób publikuje w sieci taką fotografię co najmniej raz w tygodniu, a 9 proc. traktuje ten trend jako codzienny rytuał.

Niestety, co prawda formuła pay-by-picture nadaje marce Birds Eye rozgłosu medialnego, ale kiedy przestanie zadziwiać swoją innowacyjnością, będzie niczym innym, jak rozdawaniem jedzenia niemal za darmo. Restauracja pay-by-picture jest świetnym chwytem marketingowym, ale długoterminowo nie należy jej traktować jako przepis na dochodowy biznes.

Autor: Margaret

X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja