18 Komentarzy

Tagi tajemnice kosmetyków perfumy grupy zapachowe nuty zapachowe piżmo muskon musk

Tajemnice kosmetyków: piżmo

Tajemnice kosmetyków: piżmo

Jednym z najstarszych składników perfum jest piżmo. W wielu kulturach uważane jest za afrodyzjak i umieszczane w recepturach nie tylko leków, ale także eliksirów miłosnych. Czym właściwie jest piżmo?

Substancja ta jest wydzieliną gruczołów niektórych ssaków (m.in. jelenia piżmowego i szczura piżmowego), które znajdują się na podbrzuszu lub w okolicach genitalnych – zwane jest także wydzieliną miłosną. Na szczęście, ze względu na ochronę gatunkową, coraz częściej zastępowane jest syntetycznymi odpowiednikami (nitrowymi pochodnymi izobutylotoluenu lub ksylenu).

W czystej postaci piżmo wydziela nieprzyjemny, zwierzęcy zapach, przypominający nieco amoniak. Dzieje się tak za sprawą jednego ze składników piżma – muskonu, który jest cyklicznym ketonem. Dopiero w roztworze alkoholowym oraz zmieszane z innymi aromatycznymi składnikami, piżmo nabiera ciepłej, słodkiej, otulającej i bardzo zmysłowej woni. Perfumom nie tylko nadaje specyficzny, nieco mydlany zapach i wyjątkowy charakter, ale także poprawia spójność nut i zwiększa trwałość kompozycji. W medycynie hinduskiej piżmo traktowane jest jak środek z jednej strony uśmierzający i uspokajający, a z drugiej – jak pobudzający i wywołujący pożądanie. Nie dziwi więc fakt, że piżmo jest najdroższą w świecie substancją pochodzenia zwierzęcego.

Jak znaleźć perfumy z nutą piżma? Wysoce prawdopodobne, że spotkacie ją w zapachach ze słowem „musk” w nazwie (m.in. wśród zapachów marek Molinard, Narciso Rodriguez, Les Nereides czy Coty). Inne popularne zapachy z nutami piżma to m.in. Elizabeth Arden Red Door, Salvador Dali Dalissime, Iceberg Twice, Christian Dior Dune, Yves Saint Laurent In Love Again, Lanvin Eclat D'Arpege, Lolita Lempicka, Karl Lagerfeld Chloe, Cacharel Amor Amor, Moschino Cheap & Chic czy Chanel No 5. Jest ich bardzo wiele.

Opowiedzcie nam o swoich ulubionych zapachach piżmowych. W razie pytań piszcie na adres: tajemnice_kosmetykow@snobka.pl

Autor: Uriko
gość123

gość123 | | Zgłoś

Ksylen jest substancją chemiczną szkodliwą

amt

amt | | Zgłoś

Versace Crystal Noir-piżmo od razu się wyczuwa.

gość092i331

gość092i331 | | Zgłoś

chanel no5 to najbardziej obrzydliwe perfumy jakie wachalam,smierdza woda kolonska ;/ nie wiem czym sie zachwycac ;/

e!!!!!!

e!!!!!! | | Zgłoś

autor: amt
Versace Crystal Noir-piżmo od razu się wyczuwa.

Tak samo w Versace Woman, bardzo intensywny zapach.

jagodowa18

jagodowa18 | | Zgłoś

Gaultier 2 - mnóstwo piżma


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja