0 Komentarzy

Tagi trendy 2013 roku podsumowanie 2013 roku trendy kulinarne koktajle warzywne kuchnia bezglutenowa bug cuisine burgery zawieszona kawa

Top 5. Trendy kulinarne 2013 roku

Wciąż dążymy do tego, by odżywiać się zdrowo, ale i w tej kwestii co chwila pojawiają się jakieś nowości. O ile rok czy dwa lata temu głośno było po prostu o żywności ekologicznej, o tyle dzisiaj nasza dieta wydaje się znacznie bardziej urozmaicona. Świadczą o tym kulinarne trendy, o których mówiono w ostatnich 12 miesiącach.

Choć niektóre prędko zostaną zapomniane, inne zdają się wciąż rozwijać. Miejmy nadzieję, że restauratorzy, którzy postanowili do menu włączyć nowości, nie porzucą zupełnie tych pomysłów, jeśli nowy rok przyniesie coś zupełnie zaskakującego.

Oto pięć najciekawszych, zdaniem redakcji, trendów kulinarnych minionego roku.

Burgery

Burgery

Początek minionego roku minął pod znakiem burgerów. Na ich punkcie oszaleli m.in. warszawiacy, którzy zaczęli masowo odwiedzać burger bary. W prawdziwych burgerowniach posiłki nie kosztują po parę złotych – jak w fast foodach – a po kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. W bułkach podawane są kotlety z japońskiej wołowiny wagyu, kozi ser czy dorsze. Wniosek? Ten trend, dzięki obecnym w polskich restauracjach wegeburgerom, powinien przypaść do gustu także wegetarianom.


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja