4 Komentarze

Tagi ochrona przeciwsłoneczna kosmetyki słoneczne kosmetyki SPF produkty SPF AA Oceanic Clinique Estee Lauder La Mer Paula's Choice Avene Sephora

Przefiltrowane, czyli kiedy krem z filtrem SPF jest skuteczny?

Schodząca skóra, przebarwienia i nierówna opalenizna – tak właśnie kończy się opalanie bez odpowiedniej ochrony.

Właściwe użycie kremu nie powinno sprowadzać się wyłącznie do sprawdzenia wysokości filtra, ponieważ jego skuteczność zależy od kilku czynników

O najczęściej popełnianych błędach w ochronie przeciwsłonecznej pisałyśmy już na początku czerwca. Teraz, kiedy jest najwyższa pora na zaopatrzenie się w odpowiedni produkt, warto sobie uzmysłowić, że nawet najlepszy krem czy spray może szybko stracić skuteczność. Wszystko wskutek niewłaściwego przechowywania.

Krem przechowywany w wysokiej temperaturze ulega rozkładowi i traci na skuteczności. Właściwym miejscem nie jest więc ani torba plażowa, ani bagażnik. Spędzając czas na świeżym powietrzu, trzeba pamiętać o tym, że produkt z filtrem SPF znajdować powinien się w cieniu (ideałem są np torby lodówki czy torebki termiczne). Po powrocie do domu należy go odłożyć w chłodniejsze miejsce.

Większe ryzyko oparzeń słonecznych niesie za sobą także stosowanie przeterminowanego produktu. Tu nie wystarczy jednak spojrzeć na datę podaną na opakowaniu. Według niektórych dermatologów kremy z filtrem SPF ważne są przez jeden sezon, według innych – nawet do trzech. Przydatność kremu najlepiej przetestować samemu. Jeśli jego konsystencja nie jest jednolita i różni się od tej, jaką produkt miał na początku stosowania, oznacza to, że aktywne składniki ochrony przeciwsłonecznej uległy rozkładowi.

Kiedy już mamy pewność, że produkt nadal jest użyteczny, nie zapominajmy o podstawowych zasadach stosowania kosmetyków z filtrami SPF. Krem naniesiony na skórę musi być co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu. Nakładanie produktu należy później powtarzać co dwie godziny. Wyjątkiem jest 20-minutowa lub dłuższa kąpiel, która również zmusza do ponownego użycia kosmetyku. Bardzo istotna jest także ilość kosmetyku czyli 2 mg na każdy centymetr kwadratowy skóry co daje 1,5 ml na samą twarz!

Użyteczność produktów przeciwsłonecznych zależy więc nie tylko od tego, jak i ile nakładamy na skórę, ale i w jakich warunkach je przechowujemy. Kremy i spraye z filtrami SPF nie są kosmetykami długoterminowymi, które można by stosować przez kilka sezonów, aż do wykończenia opakowania. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym mniejszych oparzeń możemy spodziewać się najbliższego lata.

Zobacz też: Top 5. Kosmetyki słoneczne

 

Autor: Margaret
gość

gość | | Zgłoś

1,5ml kremu z filtrem

gość

gość | | Zgłoś

1,5ml na twarz i szyję! na samą twarz trzeba nałożyć min 1ml

gość

gość | | Zgłoś

Szkoda, że nikt nie napisał o zasadach łączenia kosmetyków przeciwsłonecznych z innymi kosmetykami, np. kolorówką. Jak takie interakcje wpływają na stabilność filtrów.

gość

gość | | Zgłoś

tak już odmierzam na plaży ile nakładam kremu ;// szkoda tez, ze nie ma tu Flosleka spfów, lubie je najbardziej. na twarz nakładam bb od bella,które ma już filtr. poza tym warto też wspomnieć, że włosy powinny być zabezpieczone przed słońcem. ja używam po myciu zawsze odżywkę od chantala z arganem.


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja