5 Komentarzy

Tagi jak dbać o włosy zimą zimowe problemy z włosami przesuszone włosy elektryzowanie się włosów włosy bez blasku włosy przetłuszczające się łupież

Koniec zimowego „bad hair day”!

Zawsze można założyć czapkę? Mamy lepsze pomysły na rozwiązanie problemów z włosami. Zimą zwykle lista zastrzeżeń do ich kondycji jest długa. Nie służą im wahania temperatur. Gdy na dworze mróz, a w domu gorące, suche powietrze - przesuszają się w ekspresowym tempie. Naprawdę trudno im dogodzić, bo nie przepadają za czapkami, ale nie lubią też chodzenie z gołą głową. Dlaczego? Kiedy są szczelnie przykryte, skóra głowy jest nie dotleniona i dochodzi do niej mniej substancji odżywczych, włosy więc tracą blask i przestają wyglądać zdrowo. Z kolei gdy są bezbronne wobec zimna, szybciej się przetłuszczają. Wydzielanie łoju to ich reakcja obronna. Są więc oklapnięte i pojawiają się problemy z układaniem.

Sorry, taki mamy klimat? Pogodę zmienić trudno, ale kosmetyki i nawyki pielęgnacyjne już dużo łatwiej. Podpowiadamy, jak rozwiązać najczęstsze, zimowe problemy z włosami.

Ratunku! wciąż są przetłuszczone

To zdecydowanie zimowy problem numer jeden. Włosy pod ciepłą czapką po prostu się pocą, a gdy zrezygnujemy z nakrycia głowy wydzielają więcej łoju niż zwykle. Tak czy tak przetłuszczają się szybciej. Dlatego trzeba myć je częściej niż zwykle, ale delikatnym szamponem przeznaczonym do codziennego stosowania. Warto też zmienić preparaty do stylizacji na lżejsze. Na pewno sprawdzą się delikatne pianki czy spraye. Silnie działające maseczki odżywcze są oczywiście potrzebne, gdy włosy są zniszczone, ale nie po każdym myciu, wystarczy używać ich do dwóch razy w tygodniu.

Ratunku! nie mają blasku

Matowe włosy to efekt silnego przesuszenia. Wiadomo, wpływ ma na to huśtawka temperatur, a na delikatne włosy nawet nieustanne pocieranie przez kaptur czy czapkę. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po szampon silnie nawilżający, a na suszenie pasm  przeznaczyć więcej czasu: najlepiej robić to chłodnym nawiewem suszarki. Kondycję włosów powinny poprawić też maseczki nawilżające (dwa razy w tygodniu) i lekkie odżywki po każdym myciu.

Ratunku! bardzo elektryzują się

Winna jest nie tylko czapka. Na elektryzowanie się włosów wpływ ma także przegrzane powietrze. Szczególnie łatwo elektryzują się pasma zniszczone, przesuszone. Pomocne są wtedy specjalne kosmetyki, które zapobiegają takim reakcjom. Mają one najczęściej formę sprayu. Do pielęgnacji warto stosować preparaty z serii zimowych, bo mają one w recepturach składniki o działaniu antystatycznym. Opłaca się też unikanie plastikowych grzebieni i szczotek, lepsze są drewniane i ceramiczne. Włosy suszymy chłodnym nawiewem powietrza, najlepiej suszarką wyposażoną w jonizator. A jak błyskawicznie ujarzmić włosy po zdjęciu czapki? Wystarczy przygładzić je dłonią wcześniej zwilżoną wodą, można je też delikatnie spryskać wodą w sprayu. Gdy pasma się elektryzują, sprawdzają się przewiewne, bawełniane czapki.

Ratunku! fryzura opada

Starannie układamy włosy na szczotkę, potem zakładamy czapkę, a gdy ją zdejmiemy po fryzurze nie ma nawet śladu. Pasma smutno przylegają do głowy. Co wtedy robić? Najszybszy sposób: to przeczesać pasma z głową spuszczoną do dołu, palcami lub szczotką,  na koniec można lekko spryskać je lakierem. Fryzura szybko odzyska swój kształt, także gdy na co dzień będziemy stosować kosmetyki zwiększające objętość – szampony i odżywki, zaś do stylizacji kosmetyki o przedłużonym działaniu. Dobrze jest też suszyć włosy z głową pochyloną do przodu, by je dobrze odbić od skóry, najlepiej chłodniejszym strumieniem powietrza.

 Ratunku! pojawił się łupież

Jeśli mamy kłopoty z łupieżem przez cały rok, teraz mogą się nasilić. Często też właśnie zimą białe łuski pojawiają się u osób, którym nigdy nie sprawiały problemów. A to dlatego, że teraz warunki wyjątkowo im sprzyjają. Po pierwsze szybkie zmiany temperatury i wilgotności osłabiają barierę lipidową skóry, a po drugie grzyby wywołujące łupież lubią ciepło. Nawet jeśli łupież jest tylko dolegliwością sezonową, trzeba sięgnąć po specjalne kosmetyki. Wystarczą delikatne szampony przeciwłupieżowe.

Autor: Dorota
K.

K. | | Zgłoś

szkoda, że przetłuszczające i oklapnięte zazwyczaj idą w parze, a pielęgnacja wygląda zupełnie inaczej.

gość

gość | | Zgłoś

W Biedronce mozna kupic teraz po 6zl odzywki Fructis albo zestaw Nivea szampon+ odzywka za 10 zl,, i zele pod prysznic Dove za 5zl.

gość

gość | | Zgłoś

Nasze babcie nie miały tych szuwaksów i po prostu nie zdejmowały beretów w miejscach publicznych;)

gość

gość | | Zgłoś

żeby moje przetłuszczające się włosy jakoś wyglądały m,osiałabym je myc i okładać dwa razy dziennie, nie widzę w tym żadnego sensu.

gość

gość | | Zgłoś

Odżywka Biovaxu godna polecenia. Długo przeze mnie stosowana. Jeśli chodzi o przesuszone włosy - nie ma lepszego preparatu z olejkiem arganowym niż serum firmy Chantal w aplikatorze.


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja