2 Komentarze

Tagi Ratowniczka Snobki ochrona skóry przed słońcem kosmetyki z filtrami filtry fototyp

Ratowniczka Snobki: jak chronić skórę przed sezonem plażowym?

Mimo tak wielkiego szumu wokół tematu szkodliwości promieniowania UV, nadal bardzo wiele z nas uważa, że skórę należy chronić tylko na plaży. Tymczasem blada i nieco zmęczona po zimie cera jest znacznie wrażliwsza na promienie słoneczne i bardziej podatna na oparzenia niż latem. Jednak słońca nie powinno się też unikać całkowicie – to dzięki niemu bowiem syntetyzowana jest w skórze witamina D, odpowiedzialna za sprawne działanie systemu immunologicznego, układu nerwowego i mięśniowego, a jej niedobór wiąże się z wieloma chorobami. Zatem korzystniej jest wyjść na słońce z chronioną filtrem skórą, niż nie wychodzić wcale, ale…

Poprawne stosowanie
Niezależnie od tego, czy jest to krem do opalania, czy zwyczajny, codzienny krem z filtrem, to dla właściwego działania powinien być aplikowany na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce – tyle czasu bowiem potrzebuje, aby wniknąć w skórę. Należy nim traktować wszystkie odsłonięte części ciała, najlepiej co 2 - 3 godziny.

Filtry antystarzeniowe
Filtr, oprócz ochrony przed poparzeniami, działa również antystarzeniowo, ogranicza bowiem działanie wolnych rodników i procesy fotostarzenia. Poza tym chroni przed wysuszeniem i powstawaniem przebarwień.

Dobór filtra
Filtr przeciwsłoneczny powinno się dobierać zgodnie z fototypem skóry, odpowiadającym ilości melaniny w niej zawartym. Wyróżniono 6 fototypów:

- Fototyp I – oczy niebieskie, zielone, rzadko piwne, włosy blond lub rude, skóra bardzo blada, z piegami, nigdy się nie opala, ulega oparzeniom – wymaga filtra SPF50+.

- Fototyp II – oczy niebieskie lub zielone, włosy blond, skóra blada, opala się bardzo powoli, zwykle ulega oparzeniom – wymaga filtra SPF50+., a gdy skóra już oswoi się ze słońcem wystarczy SPF 30.

- Fototyp III – oczy zazwyczaj piwne, włosy blond lub ciemny blond, skóra nie blada, ale jasna, opala się, jednak po dłuższym przebywaniu na słońcu ulega oparzeniom - na początku słonecznego sezonu wskazany jest filtr SPF 30, później SPF 15.

- Fototyp IV – oczy najczęściej piwne, włosy ciemne, skóra jasnobrązowa, która łatwo się opala i tylko sporadycznie ulega oparzeniom – wymaga minimalnie filtra SPF 6, jednak najbezpieczniej jest stosować SPF 15.

- Fototyp V – oczy i włosy ciemne, skóra śniada, szybko się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom – wymaga filtra SPF 15 lub niższego.

- Fototyp VI – skóra ciemnobrązowa lub czarna, nigdy nie ulega oparzeniom.

Dbać o filtr
Większość filtrów przeciwsłonecznych nie jest zbyt stabilna, dlatego mają one dość krótkie terminy przydatności. Z tego też względu trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko na wybitą datę, ale także na PAO (ang. Period After Opening). Kosmetyki, które pozostały Wam z zeszłego sezonu prawdopodobnie straciły właściwości i nie spełnią już swojej głównej funkcji.

Masz nietypowy problem lub pytania? Chcesz się czegoś dowiedzieć? Pisz na adres:
info@snobka.pl

Ratowniczka Snobki: jak chronić skórę przed sezonem plażowym

Autor: Uriko
gość

gość | | Zgłoś

Jak skora ktora sie ciezko opala ma sie oswoic ze sloncem przy filtrze 50? Chyba trzeba by caly dzien na pelnym sloncu siedziec

gość

gość | | Zgłoś

Ja smaruje sie tylko olejem kokosowym,bo olej kokosowy jest naturalnym filtrem!

Ość

Ość | | Zgłoś

Gościu, ja też, preferuję tylko olej kokosowy, siostra używa czasem arganowy

autor: gość
Ja smaruje sie tylko olejem kokosowym,bo olej kokosowy jest naturalnym filtrem!

gość

gość | | Zgłoś

beznadziejny artykuł
a gdzi eo naczynkach i skórze mega wrazliwej
mżna byc szatynka brunetk ai mieć skóre naczyniiową cyzli uzywać trzeba 50 cały rok!!!

a co z niemowlakami? paralolki, ibraniea i filtr 50

a co z miejscem gdzie jedziemy??? od tego też faktor zalezy

na pocztek lepiej zacząc użwyać mocniejszegoo zeby sie nie spalic


X
Drodzy Czytelnicy,
Połączyliśmy nasze siły z serwisem WP Kobieta
i od dziś nasze treści będziecie mogli przeczytać na tym właśnie serwisie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Redakcja